שתיית מים – 5 מיתוסים והאמת שמאחוריהם

מה עוד לא נאמר על המים שאנו שותים? מלבד העובדה שהם מהווים כמעט שני-שליש ממשקל גופינו, הם גם אחראים לאינספור תהליכים חיוניים שלחלקם אנחנו אפילו לא מודעים.
למעשה, לא סתם דבק למים התואר “טעם החיים” במרוצת השנים. על אף ששתיית מים היא מהפעולות הבסיסיות ביותר שאנו מבצעים מדי יום, היא בהחלט יכולה גם להעלות לא מעט תהיות.

כמה מים אנו צריכים לצרוך מדי יום? האם שתיית מים אכן משפיעה באופן ישיר על תחושת השובע שלנו? והאם יש אמת במיתוס שאסור לשתות מים בזמן הארוחה?

שותה מים מסוננים

הגיע הזמן להפריך את המיתוסים, או לפחות להעמיד דברים על דיוקם

הם מרווים את צימאוננו בימי הקיץ החמים ולאחר האימון היומי בחדר הכושר, ולמרות שלעיתים אנחנו עלולים לשכוח ללגום מהם בין משימה אחת לשנייה, שתיית מים מספקת חיונית לתפקוד היומיומי ולבריאות הכללית שלנו.

בין אם אתם צורכים את המים שלכם מברי מים או ישירות מהברז או ממתקן עם מערכת סינון מים מתחת לכיור, ריכזנו עבורכם  חמישה מיתוסים שיכולים להיות רלוונטיים עבור כולכם – את חלקם בחרנו לנפץ, בעוד במקרים אחרים ניסינו להעמיד את הדברים על דיוקם.

מים הם מקור החיים – שתו מהם כמה שיותר

לא נכון. שתיית מים אמנם הכרחית לתפקוד היומיומי התקין שלנו ולשמירה על הבריאות הכללית, אך מנגד אסור גם להפריז בשתיית מים רבה מדי.
אז למרות שהמים מהווים יותר ממחצית ממשקל גופינו והם בהחלט אחראים להמון תהליכים קריטיים שמתרחשים ברמות השונות, שתייה מופרזת של מים עלולה לגרום למצב של “הרעלת מים”.

מדובר בתופעה מסכנת חיים, בעקבותיה חומרים חיוניים כמו מלחים עוברים מיהול-יתר בדם. רמות הדילול הגבוהות הללו יכולות להוביל אף לסכנת מוות.
כמו כן, שתיית מים מוגזמת יכולה לגרום לבצקות ולעוד סיבוכים בריאותיים אחרים.

שתיית מים היא המקור היחיד לפיצוי על איבוד נוזלים

לא נכון. אמנם שתיית מים אחראית על החזרת רוב הנוזלים שאנו מאבדים במהלך היומיום, אך היא לא התורמת היחידה לכך. בממוצע, אדם מאבד כ-4.5 ליטרים מנוזלי גופו בכל יום (ללא פעילות גופנית או מאמץ יתר). כמה מים אנו צריכים לשתות על מנת להחזיר את מאזן הנוזלים לגוף?
הנתון הזה משתנה כתלות בגיל, במין ובגורמים פיזיולוגיים נוספים. באופן כללי, ניתן לומר שבממוצע גבר צריך לצרוך בכל יום כ-3 ליטרים (13 כוסות) מדי יום, ואישה כ-2.5 ליטרים (10 כוסות).

מאין מגיעים שאר הנוזלים? ממקורות מזון אחרים: ירקות, פירות, חלב, ואפילו מהמזון היבש שאנו צורכים.
עם זאת, חשוב לזכור כי משקאות כמו קפה, תה, בירה ומשקאות ממותקים למיניהם לא יעילים בהחזרת נוזלים לגוף ולכן מומלץ להמעיט בצריכתם.

שתיית מים בזמן הארוחה זה לא בריא

תלוי מאיזה זוית מסתכלים על זה. באופן כללי, שתיית מים אינה משפיעה על תהליך העיכול הטבעי שמתרחש בסמוך לזמן הארוחה. מיצי העיכול שלנו חזקים מאוד, ושתיית מים בזמן הארוחה אינה גורמת לדילול שלהם, כך שהקיבה ושאר מערכת העיכול מתפקדות כראוי גם אם נשתה מים תוך כדי ארוחה.

כיצד שתיית מים יכולה בכל זאת להשפיע? המים מגדילים את נפח הקיבה, ולמעשה גורמים לכך שנוכל להכניס יותר אוכל לקיבה בזמן הארוחה ולאכול כמויות גדולות יותר מהנדרש.
לסיכום – לא חייבים להימנע משתיית מים בסמוך לארוחה, פשוט כדאי לא להגזים.

בחורף צריך לשתות רק כשמרגישים צמא

לא נכון. הגיע הזמן להפריך את המיתוס הידוע הזה. תחושת צמא מגיע במקרים בהם הגוף מאותת לנו על סימני מצוקה די מתקדמים, או במילים אחרות כשהוא מרגיש שאנחנו מתחילים להתייבש. למרות שהנטייה הטבעית שלנו בחורף היא להקפיד פחות על שתיית מים כדי להימנע מתחושת הקור או כי פשוט לא מתחשק, חשוב מאוד לא לזלזל ולהמשיך להקפיד על שתיית מים באופן קבוע.

מיותר לציין שגם בחורף אנחנו מאבדים נוזלים (אפילו כשאנחנו לא מודעים לכך).

שתיית מים עוזרת בניקוי רעלים וירידה במשקל

בהחלט. נתחיל מניקוי הרעלים. הכליות אחראיות על תהליכי ניקוי הפסולת שמצטברת בגופינו. ככל שנשתנה יותר מים ונכניס יותר נוזלים לגופינו, כך תהליכי ניקוי הרעלים והפסולת יהיו יעילים יותר. מדד איכותי לכך הוא צבע השתן שלנו – צבע צהוב מסמן לנו שהכליות אוגרות נוזלים כדי שהגוף יוכל להמשיך לתפקד, פשוט בגלל שלא הכנסנו מספיק נוזלים לגוף.

מלבד זאת, שתיית מים עוזרת במניעת עצירות, שמירה על עור חיוני ובריא, משפרת ערנות, מונעת כאבי ראש ועוד רבים אחרים.

באשר לירידה במשקל: שתיית מים מספקת מסייעת בזירוז חילוף החומרים. המים עצמם שוקלים, ולכן לא מרזים באופן ישיר, אך הם בהחלט תורמים למגוון תהליכים שמעודדים הרזיה.
בנוסף, ככל שתקפידו על שתיית מים במקום משקאות ממותקים אחרים, כך תחסכו קלוריות ותעזרו לגוף לשמור על משקל תקין.