דווקא בגלל הקורונה – עלייה בצריכת המים הביתית

על רקע מגפת הקורונה המשתוללת ברחבי העולם והפגיעה הקשה בתחומי החיים השונים, נראה שגם משק המים הישראלי עובר שינויים בתקופה האחרונה.

דווקא עכשיו, בשיאו של המיתון הכלכלי, נרשמות עליות די משמעותיות בצריכת המים הביתית של הציבור בארץ.

מדוע הפסקנו לחסוך דווקא בתקופה כה מאתגרת של משבר עולמי?

האמת היא, שהסיבה לכך קשורה בכלל לאפקט הקורונה ולא לחוסר אחריות מצד הציבור.

המציאות החדשה מאלצת אותנו לנהל את חיי היומיום בין סגרים ובידודים, רבים עברו למתכונת עבודה מהבית והילדים לא לומדים באופן שגרתי – כל אלו גורמים לשימוש יתר במים.

כיצד בכל זאת נוכל לנהל את משק המים בצורה חכמה וחסכונית? איך ניתן לוודא שמי השתייה שאנו צורכים אכן נקיים? והאם מסנן מים ביתי הוא הפיתרון בשבילנו?  

אפקט הקורונה – על צריכת מים מוגברת וטיפים לחסכון

מלבד העובדה שההסתגרות הממושכת בבתים הפרטיים לא תורמת לחיסכון במשק המים המשפחתי, יש לצריכה המוגברת סיבות נוספות. חוסר מודעות של הציבור וירידה מסוימת במאמצי ההסברה הלאומיים ותוכניות החיסכון תורמים אף הם לגידול בצריכה.

באילו אמצעים ניתן לנקוט בכל זאת על מנת לנסות ולצמצם את חשבונות המים? לפניכם כמה טיפים קטנים שיכולים לעשות שינוי גדול:

  • דווקא בתקופת החורף המתקרבת, אתם יכולים להרשות לעצמם להתקלח כמה דקות פחות. לא תאמינו כמה מים תוכלו לחסוך כך.
  • מצחצחים שיניים? מסבנים את הכלים? אל תשאירו את הברז פתוח באופן קבוע.
  • הקפידו להתקין חסכמים על כל הברזים בבית – הם עשויים לחסוך עד שליש מכמות המים ולא פוגע בנוחות או איכות השימוש.
  • הכווינו את מי הניקוז של המזגנים לטובת השקיית הגינה – עציצים, אדניות ועוד.

מסנן מים – הדרך שלכם לוודא שמי השתייה נקיים

בייחוד בתקופה הנוכחית, עלינו להקפיד על איכות מי השתייה שלנו ושל ילדינו. באופן כללי, מים שפירים (המים הראויים לשתייה) מתחלקים למספר ערוצי שימוש שונים כשמדובר במשק המים הביתי: שירותים, רחצה, כביסה, ניקיון, גינון, וכמובן שתיה ובישול. מבין כולם, הנתח שמשמש עבור שתיה ובישול מזון לא מבוטל בכלל. למעשה, ההערכה היא כי מדי שנה כל אדם צורך כ-100 מ”ק של מים!

על מנת לוודא שלא נגרם שום נזק בריאותי לגוף שלנו, חשוב לבקר באופן תדיר את איכות מי השתייה שלנו. התקנה של מסנן מים מהווה פתרון אידיאלי –  מערכות הסינון מתפקדות כמערכות טיהור, ואינן מאפשרות למזיקים או חומרים שאינם חיוניים לחדור למי השתייה שלנו.

חשוב לזכור כי על אף התקנות המחמירות של משרד הבריאות בנוגע לאיכות מי השתייה, אף גורם לא יכול לנטר את כל המים שמגיעים אלינו ולבדוק את טיבם בכל רגע נתון.
מסנן המים לא פותר רק בעיות הקשורות בזיהומים או בקטריות שחדרו למערכת המים הביתית, אלא גם מסנן אבנית, חלודה מצנרת ישנה, מינרלים, חול, גרגירי אבק – כל אלו עלולים לפגוע במכשירי חשמל ביתיים או בטעמם הטבעי של המים.

צנרת בניין ישנה וחלודה וטעם לוואי של המים, הן בהחלט לא הסיבות היחידות בגללן רצוי להתקין מסנן מים ביתי. למעשה, התקנה של מערכות סינון מים מומלצת בכל מקרה עבור כל משפחה, זאת על מנת להבטיח את איכות המים הגבוהה ביותר.

מלבד זאת, שימוש מוגבר במים עשוי גם הוא להאיץ את הצטברות האבנית והמינרלים. לכן גם, מסנני מים יכולים להוות פתרון אידיאלי במיוחד עבור משפחות גדולות.

התאמת פתרון הסינון לצרכים שלכם

בשוק קיים מגוון רחב של מסנני מים, שפועלים על בסיס טכנולוגיות מתקדמות שונות.
במקרים של צריכת מים מוגברת, רצוי לבחור בדגם שאינו דורש תחזוקה תכופה, ועומד בתקני הבריאות המחמירים ביותר. כמו כן, מומלץ לבחור בדגם שאינו מסנן רק אבנית ומינרלים, אלא גם דואג להרחיק מזהמים, בקטריות ומיקרואורגניזמים אחרים ממי השתייה הביתיים.

אם בכל זאת אינכם חוששים מאיכות המים, תוכלו לרכוש מסנני מים דירתיים למניעת היווצרות אבנית. קיימות שתי טכנולוגיות שונות למסננים אלו – סינון על בסיס סיליפוס או סינון על בסיס אבץ. שתי הטכנולוגיות הוכחו כיעילות במניעת הצטברות האבנית והגנה על מכשירי החשמל הביתיים לאורך זמן.

במידה ותבחרו במסנני מים למניעת זיהומים, טכנולוגיות סינון מתקדמות על בסיס אבץ אלקטרוליטי יוכלו לספק לכם פתרון איכותי ויעיל במיוחד.
מלבד מסננים אלו, קיימים בשוק גם מסנני מים ביתיים על בסיס פחם, מסננים מכאניים (רשת סינון צפופה) ועוד – כולם יעילים בהגנה מפני מזיקים ויסייעו לכם לשמור על הבריאות.

לסיכום, הקפידו לקנות את המסנן מחברה מוכרת שגם מספקת אחריות ושירותי התקנה ותיקון במידת הצורך. אל תתפשרו על איכות מסנן המים גם אם מדובר בהוצאה כלכלית. מחירי המסננים האיכותיים עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לא יעלו, בדרך כלל, על 1,700 ₪, והם יבטיחו לכם מים נקיים וראש שקט למשך שנים רבות.
בנוסף, חשוב להקפיד על רכישת מסננים שעומדים בתווי התקן הישראליים (1505 ו- 4538), וכן להיוועץ עם מומחים בתחום לפני או בזמן ההתקנה של מסנן המים.

.