סוגי מערכות והאמצעים המקובלים לסינון מי השתייה

האם מי הברז במדינת ישראל ראויים לשתייה?

תלוי את מי שואלים…אלו שטוענים שמי הברז ראויים לשתייה מבססים את דעתם על התקנות המחמירות של משרד הבריאות האמורות להבטיח את איכות מי השתייה על כל שמי הברז מכילים בתוכם חומרים חשובים לתהליכים ביולוגיים המתרחשים בגופנו, ואלו שטוענים אחרת מבססים את דעתם על העובדה שספקי המים בישראל דוגמים את מי השתייה אך ורק במספר נקודות מרכזיות ועל העובדה שהובלת המים לבתים נעשית דרך תשתיות צנרת שבחלקן ישנות ולכן קיים חשש לזיהום המים בדרך מנקודות הביקורת בהן מתקיימות הדגימות אל הברזים הביתיים.

כך או אחרת, שני הצדדים מסכימים על כך שמי הברז בישראל, המגיעים לבתינו משלושה מקורות מרכזיים: מי תהום, מי ים מותפלים ואגם הכנרת, חייבים לעבור תהליך כזה או אחר של סינון בטרם השימוש בהם, וזאת לנוכח הימצאותם של חומרים אורגניים וביולוגיים העלולים לזהם את המים, וביניהם: חול וגרגירי אבק שבעיקר מעכירים את מי הברז וחיידקים וטפילים העלולים לגרום למחלות מעיים, שלשולים ומחלות זיהומיות. יחד עם זאת, מי השתייה בישראל נחשבים לאיכותיים בהשוואה למדינות אחרת, וברוב המקרים, אין כל חשש בריאותי לשתות מי ברז בכל רחבי המדינה וזאת למעט מקרים נקודתיים וזמניים בהם ידוע על תחלואה כזו או אחרת העלולה להיווצר עקב שתיית מי ברז.

שיטות נפוצות לסינון מים בישראל

עד לפני 15-20 שנה, רובנו שתינו מים מהברז ובמקרים מסוימים נדרשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם או עשינו שימוש בסוג כזה או אחר של מסנן אבנית. כיום, שוק מערכות סנני המים בישראל, נחשב לאחד מתחומי המסחר המשגשגים ביותר, כאשר ברוב הבתים בישראל קיימת ופועלת מערכת סינון מים כזו או אחרת. יחד עם זאת, חשוב לציין ששוק מטהרי המים בישראל, מבוסס על מספר מצומצם של שיטות לסינון וטיהור המים בברזים וביניהן:

  • שיטת הסינון המכני  –  שיטת סינון זו נחשבת לשיטה הפחות יעילה לסינון מי הברז וזאת לנוכח העובדה שהיא מונעת אומנם מעבר של מזהמים כגון חול ואבק אך היא איננה מצליחה לסנן באופן יעיל חומרים אורגניים ומתכות שונות המצויות במי השתייה, וכפועל מכך נוצרת אבנית בצנרת המגיעה גם אל כוסות השתייה.
  • שיטת הסינון באמצעות מסנן פחם פעיל – שיטה זו מבוססת על מסנן בו מצויים גרגירי פחם שתפקידם ליצור אטומי פחמן הסופחים אליהם את החומרים האורגניים שבמים.
  • שיטת החלפת יונים – סינון באמצעות מחליף יונים מבוסס על מסנן בו מצויים יוני הידרוניום ו/או יוני הידרוסקר הבאים במגע עם יונים אחרים המצויים במים כגון סידן ומימן פחמתי. בעת מעבר המים במסנן מתרחשת פעולה של החלפת יונים, כאשר יון שלילי דוגמת כלור או מימן פחמתי מתחלף ליון חיובי המתמוסס במים. שיטת סינון זו בדומה לשיטת הסינון המכני איננה מונעת מעבר של חומרים אורגניים והיא איננה יכולה למנוע מצבי היווצרות אבנית בצנרת.
  • שיטת האוסמוזה ההפוכה – שיטת סינון זו מבוססת על דחיסת מים בעוצמה באמצעות מסנן ייעודי הפועל על פי עקרון האוסמוזה. שיטת סינון זו אומנם מצליחה לסנן ולמנוע מעבר של חומרים אורגניים אך באותה מידה הם גם מונעת מעבר של מינרלים חיוניים המצויים במים.
  • שיטת הסינון באמצעות אור על סגול UV – שיטת סינון זו היא למעשה שיטת טיהור מיקרוביאלית המיושמת באמצעות נורת או על סגול באורך גל של 260 ננומטר שתפקידה לפגוע ולהשמיד את החיידקים המצויים במים וכל זאת מבלי להחדיר אליהם כימיקלים כאלו ואחרים.

שיטות סינון וטיהור אלו מיושמות בכל סוגי מערכות הסינון וטיהור המים הקיימות בישראל, כאשר כל אחת מהשיטות יכולה להימצא בתוך מסנן מין דירתי ו/או מתקני טיהור המותקנים על גבי הברז הראשי בדירה ו/או בנקודת מים אחת או יותר בתוך שטח הדירה ומתקני מטהרי מים שונים הפועלים באמצעות שילוב של מספר שיטות במקביל.  על מנת להבטיח לעצמכם פעולת סינון יעילה באמצעות כל מסנן מים דירתי בו אתם עושים שימוש, אנו ממליצים לכם להפקיד על החלפת המסנן בתדירות המומלצת והרצויה. החלפת המסנן במועד הנדרש, חייבת להיעשות בהתאם להוראות ולכן מומלץ וחשוב שתלמדו איך להחליף מסנן במערכת העומדת לרשותכם לסינון מי השתייה.