מערכת סינון מים ביתית – מהי המטרה שלה וכיצד היא עובדת?

פתרונות הסינון המתקדמים אליהם אנו נחשפים מדי שנה הם הסנונית הראשונה שמבשרת לנו על המהפכה הבריאה בכל הנוגע למשק המים העולמי.
אין זה חדש כי איכות מי הברז אותם אנו צורכים על בסיס יומיומי אינה אופטימלית, וכל חריגה קטנה ככל שתהיה במבדקי האיכות שלהם עלולה לגרום לנו נזק בריאותי בטווח הארוך.
כאן נכנסים לתמונה מסנני המים ופתרונות הטיהור המתקדמים שהפכו לאלטרנטיבה האידיאלית למי השתייה בשנים האחרונות.

מה תפקידה של מערכת סינון מים ביתית?

מערכות סינון המים החדשניות, כולן פרי פיתוחם של מיטב החברות והמוחות בתעשייה, באות במטרה לפתור בעיה ארוכת שנים – בעיית איכות מי השתייה. על רקע החשש המתמשך ממחסור לאומי (וגם עולמי) במי שתייה עקב הידלדלות מקורות המים הטבעיים, עולה גם השאלה אודות איכות מי השתייה.
בסופו של דבר, לא רק העובדה שחלק ממאגרי המים הטבעיים נעלמים צריכה להטריד אותנו, אלא גם העובדה שבחלקם איכות מי השתייה שנויה במחלוקת.
הנוזל הצלול שיוצא מברז ביתנו עלול להכיל לא פעם תרכובות לא בריאות (בין אם טבעיות או כימיות), ואנו עלולים לשלם על כך מחיר בריאותי גבוה במרוצת השנים.
את המזיקים שנמצאים במים שלנו ניתן לסווג לשני סוגים עיקריים: ביולוגיים וכימיים. כך למשל, במי השתייה ניתן למצוא מפגעים נקודתיים דוגמת טפילים, חיידקים ווירוסים, אך גם שפכים תעשייתיים על רקע זיהום נקודתי ממפעל למשל, אבנית, רעלים (כמו כספית), מתכות כבדות, אבק, חומרי הדברה, שאריות תרופות וכן הלאה.
בעוד המודעות לעניין עולה, ורשויות הבריאות כמו גם התאגידים שמספקים לנו את המים מבצעים בדיקות קפדניות ומנטרים את איכות המים כל הזמן, בפועל לא ניתן להבטיח את איכות מי השתייה 24/7.
על מנת להתגבר על בעיית איכות המים, אנו עדים ליותר ויותר משפחות שעוברות בשנים האחרונות לשימוש במערכות סינון מים ביתיות, או לחילופין בפתרונות סינון נקודתיים.
המסננים מאפשרים לנו לשלוט באיכות המים באופן עצמאי ולא להיות תלויים במבדקי איכות של גורמי סביבה כאלו או אחרים.

כיצד פועלים מסנני המים הביתיים?

תפקידן של מערכות סינון מים ביתיות הוא להבטיח שאנו מקבלים מים איכותיים ובריאים הראויים לשתייה. אותן מערכות מבוססות על טכנולוגיות שונות לטיהור ושיפור איכות מי השתייה. המערכות הללו פועלות 24/7, וכל עוד נקפיד על תחזוקה והחלפת המסננים בעת הצורך (או לפי הוראות היצרן), נוכל להבטיח לעצמנו שקט נפשי.
כל מערכת סינון מים ביתית משתמשת באמצעים שונים “ומטפלת” במי השתייה שמגיעים לברז הביתי על מנת להפוך אותם נקיים וטהורים יותר. כמו כן, מערכות הסינון גם מבטיחות לנו שיפור ניכר בטעמם של המים – הרחקת ריחות וטעמים לא רצויים.
תפקיד נוסף של מערכות סינון המים הביתיות הוא להגן על מכשירי החשמל הביתיים שלנו. המים שמגיעים אלינו לברז עשויים להכיל כמויות גבוהות של מינרלים מזיקים, דוגמת אבנית, ואלו בסופו של דבר מצטברים במכשירי החשמל הביתיים שלנו וגורמים להם נזק. מסנני מים נגד אבנית יכולים לפתור בקלות את הבעיה הזו.
מערכות סינון מים ביתיות – על ההבדלים והסוגים השונים
כיום קיימים בשוק מגוון רחב של מסנני מים המבצעים פעולות סינון וטיהור מגוונות. חלק מהמסננים פועלים לטיהור המים באופן נקודתי, וחלקם מחוברים לקו המים הראשי ואחראים למעשה לסינון ולטיהור המים של הבית כולו.
פתרון סינון נקודתי – מסנן מים תת-כיורי הוא דוגמא נהדרת לפתרון טיהור מים נקודתי. מדובר במערכות קומפקטיות ויעילות, שמצד אחד אינן תופסות מקום רב, ומצד שני מספקות את העבודה ומאפשרות לנו לשפר את איכות מי השתייה בנקודה בעייתית ספציפית בדירה. כך למשל, אם אתם מעוניינים להיפטר מאבנית בברז המטבח, או לשפר את איכות מי השתייה בכיור בשירותים תוכלו להתקין פתרון סינון נקודתי.

מסנן מים דירתי – מדובר בפתרון סינון מקיף יותר, אשר בדרך כלל מחובר לקו המים הראשי של הבית או הדירה שלנו. מערכות סינון מים ביתיות מבוססות על טכנולוגיות שונות והם נותנות מענה כולל כאשר אנו מעוניינים לשפר את איכות מי השתייה בבית כולו.

מהם הטכנולוגיות הנפוצות כיום בשוק?

אוסמוזה הפוכה – כשמה כן היא. המערכת פועלת בכיוון ההפוך לתהליך האוסמוזה הטבעי, ועל ידי הפעלת לחץ קבוע על המים היא מעבירה אותם בפעפוע דרך מצע סינון כלשהו.
הפעלת הלחץ יכולה להיעשות על ידי כוח הכבידה או על ידי משאבה חיצונית (בשני המקרים מדובר בסינון מכני). האוסמוזה ההפוכה יעילה בלכידת ונטרול חלקיקים ומזיקים ביולוגיים או כימיים, כאשר מסננים מתקדמים יוכלו להתמודד גם עם חלקיקים קטנים במיוחד.
מסנן אבנית – תפקידו של מסנן האבנית הוא למנוע הצטברות אבנית במי השתייה ובמכשירי החשמל הביתיים שלנו. המסננים הללו לוכדים את חלקיקי האבנית ולא נותנים להם להגיע אל הברז.
טכנולוגית פחם פעיל – כדוריות הפחם ידועות ביכולת המופלאה שלהן לנטרל מזיקים מסוגים שונים. למעשה, הפחם סופח אליו חלקיקים מזיקים אורגניים שונים ולא נותן לה להגיע אל מי השתייה שלנו. מדובר בשיטה סינון וותיקה ויעילה במיוחד.
שיטת החלפת היונים – שיטת סינון הנשענת על עקרונות כימיים – מערכת המכילה יוני הידרוניום, שיוצרים תגובה כימית עם יונים אחרים המצויים בחומרים מזיקים. הקשר שנוצר ממיס את החלקיקים המזיקים ומטהר את המים.