מסנן מים – כל מה שצריך לדעת על תחזוקה וטיפול נכונים

מערכות סינון המים מחליפות בשנים האחרונות באופן הדרגתי את השימוש במי ברז. מה שנראה תחילה כטרנד חולף אצל חלק מבתי האב בישראל, צובר יותר ויותר פופולאריות וכבר הפך להיות אינטגרלי ממערכות המים של בתים רבים.

מסנני מים

נדמה שהיתרון הגדול ביותר של מסנן מים על פני שימוש במי הברז הרגילים, הוא ביכולת שלנו לשלוט על איכות המים שאנו צורכים. על מי הברז שמוזרמים אלינו ישירות מתאגידי המים נעשים אמנם מבדקי איכות והם נמצאים תחת בקרה מתמדת. עם זאת, אין ביכולתן של רשויות המים למנוע חדירה מוחלטת של מזהמים כאלו או אחרים למי השתייה שלנו.

בניגוד לכך, באמצעות שימוש נכון במסנן המים נוכל להבטיח את טיב המים שאנו שותים בכל רגע נתון. כל שעלינו לעשות הוא להתקין את המסנן בצורה נכונה, לתחזק אותו באופן שוטף, וכמובן להתאים את פתרון הסינון בהתאם לצרכים ולמטרות שהגדרנו.

מה עלינו לדעת בנוגע לתחזוקת מסנן המים? כל כמה זמן צריך להחליף את המסנן הביתי? והאם מותר להחליף את מערכות הסינון באופן עצמאי? לפניכם המדריך המלא.

  תחזוקה של מסנן המים

מגוון פתרונות הסינון בשוק מציעים מערכות סינון מתקדמות, לצד פתרונות סינון נקודתיים לאזורים מסוימים בבית. בין היתר, תוכלו למצוא מסננים רב שלביים המבוססים על טכנולוגיות מתקדמות (אוסמוזה הפוכה, משביח P.T.H ועוד), מסנן מים דירתי על בסיס אבץ או סיליפוס, וכן מסנני מים פשוטים יותר לסינון אבנית או מסנני מים שמותקנים מתחת לכיור.

הכלל הראשון והחשוב ביותר בכל הנוגע לאופן התחזוקה והטיפול השוטף במסנן המים הוא להיצמד להוראות היצרן.
חלק ממסנני המים מבוססים על סינון פיסי של החלקיקים. בשיטה זו, הסינון מתבצע על ידי רשת צפופה שמונעת חדירה של מזהמים בגדלים שונים. במקרים האלו, יש לעקוב אחרי הוראות היצרן, ולהחליף את הרשת מדי תקופת זמן. במקרים אחרים, מסנן המים פועל על בסיס כדוריות פחמן פעיל או פוליפרופילן – גם את החומרים הללו יש להחליף לפי הוראות היצרן.

תחזוקה שוטפת של מסנני משביחי מים PTF, למשל, תכלול פירוק בית המסנן ושטיפת הרשת המסננת (כמובן שיש לבדוק אם נגרמו קרעים או נזקים אחרים למסננת). כל מי שמנוסה בתהליך הפירוק וההרכבה של המערכות הללו, מוזמן לבצע את תהליך התחזוקה בעצמו. בכל מקרה של התלבטות או חוסר ידע, מומלץ לפנות ליצרן או לטכנאי הקרוב לביתכם על מנת לבצע את התחזוקה באופן נכון.

בכל מקרה, חשוב לזכור שמסנן מים איכותי אמור לשמש אתכם לטווח הארוך. הטכנולוגיות המתקדמות עליהם מבוססים מסנני המים החדשים כוללות גם פונקציות של שטיפה עצמית, שמסייעות למנוע תקלות וכמובן מאריכות את החיים של מסנן המים.

במקביל, במידה ואתם חשים כי מי הברז אינם ראויים, או שזיהיתם תקלה אחרת שמעידה על ירידה באיכות המים, מומלץ לפנות ליצרן או לטכנאי שעזר בהתקנת מסנן המים להתייעצות והחלפת המערכת במידת הצורך.

באותה נימה, אם התקנתם לאחרונה מסנן מים לטיפול באבנית, ומכשירי החשמל בביתכם עדיין ספוגים אבנית, נראה שמדובר בבעיה במערכת הסינון.

החלפת מסנן מים

בדיוק באותו אופן, גם הוראות ההחלפה של מסנן המים הן ספציפיות לכל דגם. לכן, הכלל החשוב ביותר הוא לעקוב אחר הוראות היצרן ולפעול אך ורק על פיהם. כל מסנן מגיע עם חוברת הוראות התקנה ותחזוקה שוטפת. במידה ואתם מזהים דבר מה חריג לפני שהגיע זמן החלפת המסנן, יש ליצור קשר עם הספק של המסנן או עם היצרן, ולהזמין טכנאי על מנת לאתר ולטפל בתקלה.

תדירות ההחלפה של מסנן המים תלויה בדגם המסנן ובפרמטרים אחרים כמו היקף צריכת המים ואיכות המים בצנרת הביתית (מושפעת מהאזור הגיאוגרפי בארץ וגם מאיכות הצנרת בבית/בניין).

מספר דגשים נוספים לתהליך ההחלפה של מסנן המים:

  • בחלק מדגמי המסננים, למשל במסננים פשוטים הפועלים על כדוריות פחמן או מסנני מים מתחת לכיור, ניתן להחליף את מסנן המים באופן עצמאי. עם זאת, קיימים גם דגמי מסננים רב שלביים שבנויים בצורה מורכבת. במקרים כאלו, כדאי להתייעץ עם טכנאי לפני הפירוק וההחלפה כדי למנוע תקלות בשלב מאוחר יותר.
  • מקדם ביטחון – החלפת מסנן מים אינה מדע מדויק. בדרך כלל, בהוראות היצרן יהיה רשום טווח זמנים ולא יהיה נתון מדויק שמצביע על הזמן שבו צריך להחליף את מערכת הסינון. לכן, הקפידו לקחת מקדם ביטחון בכל הנוגע להחלפת מסנן המים. אם למשל, אתם נדרשים להחליף את המסנן כל כמות ליטרים מסוימת או כל תקופת זמן, השתדלו להחליף את המסנן מעט לפני שאתם מגיעים לערכים הנקובים בהוראות.
  • בסיום ההחלפה של המסנן, אתם רוצים לבדוק שאין נזילות במערכת המים, ושמי השתייה שלכם ראויים כמובן. במקביל, לאחר החלפת המסנן מומלץ לתת למים לזרום באופן חופשי מספר דקות טרם עושים בהם שימוש ראשוני.