טיפים לשמירה על מסנן מים דירתי

סוגיית איכות מי השתייה בארץ תמשיך להיות כנראה שנויה במחלוקת גם בשנים הקרובות. לצד אלו הטוענים כי איכות מי השתייה עומדת בתקנים הנדרשים בזכות אמצעי הניטור והפיקוח של רשויות המים ומשרד הבריאות, ישנם לא מעט גורמים שאינם מסכימים בעניין.

כך או אחרת, גם מי השתייה בברז הביתי שלנו עוברים תהליכי סינון כאלו או אחרים. לכן, כאשר מדובר בשימוש במערכות לסינון מי השתייה, הטרנד שנראה תחילה כדבר חולף הולך וצובר תאוצה בתקופה האחרונה.
כך לדוגמא, הפך מסנן המים הדירתי לאחד מאמצעי הסינון היעילים והאיכותיים ביותר לטיפול במי השתייה.

מהי החשיבות של שמירה על מסנן מים דירתי?

על אף הביקורת הקפדנית ומבדקי איכות המים שנערכים על ידי משרד הבריאות ורשויות אספקת המים, אמצעי הסינון הביתיים הם האמצעי היעיל והמתקדם ביותר להבטחת איכותם של מי השתייה שלנו. אף אחד לא יכול להתמודד עם להימנע ממפגעים בלתי צפויים הגורמים לזיהומים נקודתיים במי השתייה. הלכת פסולת רעילה, מתכות כבדות, ואפילו אבק ושפכי ביוב יכולי להגיע בסופו של דבר למי השתייה הביתיים שלנו.

השימוש במסנן מים דירתי אכן יכול להוות פתרון יעיל לבעיה, ולהבטיח לכולנו נטרול של מזיקים, ושתיית מים בריאים יותר נטולי אבנית.
עם זאת, חשוב לזכור שתחזוקה שוטפת וטיפול במסנן מים דירתי הכרחית על מנת לשמור על יעילות העבודה שלו ועל מי השתייה שלנו נקיים.

 

כיצד לשמור על מסנן המים הדירתי?

כלל הברזל הראשון והחשוב ביותר הוא גם הפשוט ביותר ליישום. תמיד היצמדו להוראות היצרן בכל הנוגע לתחזוקה וניקיון של מסנן המים. זוהי הדרך הבטוחה והיעילה ביותר לשמור על מסנן המים שלכם פונקציונאלי לאורך זמן.

במידה ואתם לא בטוחים, או שהוראות היצרן אינן ברורות חשוב מאוד להתייעץ עם הטכנאי שהתקין לכם את המסנן, או לחילופין עם כל גורם מקצועי אחר (הספק או היצרן של מסנן המים הדירתי).

לאילו עוד נקודות חשוב לשים לב?

  • תחזוקה שוטפת – ביצוע תחזוקה שוטפת הכרחית עבור שמירה על תקינות מסנן המים הדירתי לאורך זמן. התחזוקה כוללת מספר פעולות פשוטות, בהן פירוק החלקים העיקריים של המסנן, בדיקת התקינות של כל חלק (האם קיימים קרעים בגומיה או סדקים למשל), שטיפת המסננת, וכמובן הרכבה מחדש של מסנן המים.

 

בכל מקרה בו אינכן בטוחים בנוגע להליך הפירוק וההרכבה של המסנן, עליכם להתייעץ עם איש המקצוע שהתקין את מסנן המים הדירתי.

  • החלפת מסננים – המסנן הוא המרכיב הפונקציונלי והחשוב ביותר בתוך מערכת סינון המים. החלפה של המסנן בתדירות שנקבעת לפי הוראות היצרן הכרחית לשמירה על תקינותו.

 

מלבד זאת, חשוב לזכור כי במקרים בהם טווח הזמנים לא עבר, אך אתם חשים שאיכות מי השתייה ירדה (או לחילופין הבחנתם בפגם פיסי במסנן), חשוב מאוד לא להתמהמה ולהחליף את המסנן הפגום.
זכרו – טווח הזמנים המצויין בהוראות היצרן אינו קבוע מהסיבה הפשוטה שהבלאי של המסנן משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כמו מידת השימוש במסנן, כמות המים היומית שעוברת במסנן המים הדירתי, ועוד אחרים.

 

מסנן מים דירתי – סוגים שונים

באופן כללי, קיימים שני סוגים שונים של מסנן מים דירתי – מסנן לנטרול מינרלים כמו אבנית, או מסנן לנטרול מזיקים.

מסנן מים דירתי לטיפול באבנית הוא אמצעי סינון נפוץ מאוד בארץ, בשל העובדה שבאזורים רבים בארץ מי השתייה שלנו מכילים כמות גבוהה של מינרלים. אחד המינרלים הנפוצים ביותר הוא האבנית. האבנית שמצטברת אמנם לא פוגעת באופן ישיר בבריאות, אך היא יכולה לגרום נזק למכשירי חשמל (הקומקום לדוגמא). שימוש במסנן מים דירתי מסייע בהפחתה משמעותית של כמות המינרלים במי השתייה.

הסוג השני של אמצעי הסינון הוא מסנן מים דירתי לטיפול במזיקים. קיימים מסננים שונים הפועלים על בסיס טכנולוגיות שונות דוגמת כדוריות פחם, מסנן על בסיס אבץ, סיליפוס או פוליפרופילן.

טווח המחירים של מסנני המים הדירתיים משתנה, ובכל מקרה מומלץ לבצע סקר שוק מקיף לפני הרכישה. לא תמיד תצטרכו לקנות את מסנן המים היקר ביותר – עליכם להבין את הצרכים הביתיים ואת איכות מי השתייה באיזור המגורים שלכם טרם הרכישה.